Fogyni, de azonnal! Már mindannyian átestünk ilyesmin: egy hónap múlva esküvő a családban, nagy céges buli, fürdőruhás jelenés, és persze messze nem férünk bele az alkalomhoz illő ruhánkba. A legtöbben ilyenkor nem az új ruhában keressük a megoldást. Vajon hogyan, és mennyit lehet lefogyni néhány hét alatt úgy, hogy ne legyenek negatív következményei az akciónak?

Előrebocsátom: csodák nincsenek. A túl gyors fogyás sohasem tanácsos, annyira igénybe veszi a szervezetet, hogy hosszú távon nincs az a pasi, munka, vagy bármi, ami megérné, hidd el. Az ember általában évek alatt gyűjti a felesleget, tehát ha nem is ugyanilyen lassan, de egy biztonságos tempóban kéne leadni a kilókat, így legalább biztos lehet benne, hogy valóban a zsírtól szabadult meg.
De problémával állunk szemben, és az óra ketyeg. Térfogat-csökkenést, de azonnal.

Először is: el kell döntened, de igazán, hogy megcsinálod. Ha nem tartasz ki napi 24 órában a célod mellett, csak a tested terheled, és nem lesz meg az eredménye. Szóval tényleg akarod? Igazán? Ha az orrod elé dugok egy tál Somlóit, akkor is? És megígéred, hogy csak most az egyszer lesz pánik-diéta, aztán rendesen táplálkozol, rendszeresen mozogsz, és vigyázol a testedre? Rendben, így már belevághatunk.

  1. A leglátványosabban mindig a csökkentett szénhidráttartalmú diéták fogyasztanak. Ez az első két hétben főleg vízvesztéssel jár, ami nem csoda: a szénhidrátok rettentően sok vizet kötnek meg, és ahogy ürülnek a szervezetből, megy velük a víz is. Éppen ezért nagyon sok tiszta vizet és lédús zöldséget kell fogyasztani, főleg a diéta elején.

    Javaslom, hogy csökkentsd a teljes minimumra a szénhidrát-bevitelt, azaz a rost- és lédús (főleg zöld színű) zöldségeken kívül ne fogyassz szénhidráttartalmú ételeket. Ezekből viszont fogyassz bőségesen, a rosttartalmuk miatt nem okoznak vércukor-ingadozást. Egyél húsokat, halakat, sajtot, tojást, kevéske tejterméket (tejszín, tejföl), olajokat (olíva, tökmag, lenmag), és sok salátát, brokkolit, spenótot, karfiolt, zellert, spárgát, paprikát. Ezt max. 2 hétig szabad csinálni, az első pár nap alatt kiürülnek a szénhidrátraktárak, ez után a szervezet a lerakódott zsírokat kezdi el bontani. Ne csináld 2 hétnél tovább, mert ehhez is hozzá tud szokni a tested, és végül egy kevés szénhidráttól is elkezdesz majd hízni. Ami egyébként átmeneti állapot, később beáll a test a jó szénhidrátok hasznosítására, de a köztes hirtelen gyarapodásra végképp nincs szükségünk egy pánik-diéta során. Szóval 2 hét nagyon alacsony szénhidrátbevitel, az is rostdús öldségekből. Ez után egy kevés olajos magot, túrót, kefírt, tejfölt is beiktathatsz az étrendedbe, de ha lehet, a gyümölcsöket tartsd távol az első hónapban.
  2. A kalóriacsökkentett diéták azért nem működnek, mert a test anyagcseréje a lecsökkent kalóriabevitellel arányosan lelassul, és amint elkezdünk megint rendes mennyiséget enni, a lassúbb anyagcsere következtében hízni fogunk. Most mégis szükség lesz némi kalória-varázslatra, mert gyors eredményt szeretnénk elérni. Ezt viszont azzal kompenzáljuk, hogy mostantól edzeni fogsz. Ez felpörgeti az anyagcserét, így nem kerülsz bele a jojó effektusba, és ha elérted a pánik-célt, utána is fenntarthatod a fogyást egy lassabb, kényelmesebb ütemben anélkül, hogy a visszahízástól kéne tartanod.

    A kalóriacsökkentést a legegyszerűbben a zsírok kiküszöbölésével érheted el, ugyanakkor a megfelelő zsiradékokra nagy szüksége van a szervezetednek számos életfunkcióhoz, valamint az éhségérzet kiküszöböléséhez is. Tehát egyszerűen annyit tegyél, hogy egyél egy kicsivel kevesebbet, mint korábban (ami nem lesz nehéz az edzés és a sok fehérje miatt), sovány húsokat fogyassz, ne fojtsd meg a salátád az olajban, és ne egyél nagyon zsíros sajtokat. Vigyázat, a zsírszegény élelmiszerek általában szénhidrátban gazdagabbak, így jobb, ha a tejet, joghurtot, túrót egyszerűen kihagyod ebből a két hétből. Koncentrálj a sovány húsokra, a zöldségekre és a sok vízre.
  3. Az edzés növeli a test izomtömegét, aminek következtében az anyagcseréd állandó jelleggel felgyorsul, és folyamatosan égeti a zsírt. Ehhez erő-edzések és kardió is szükséges, de nem vészes mennyiségben. Heti 2 rövid, de intenzív erő-edzés olyan mértékben felgyorsítja az anyagcserét, hogy el sem hinnéd. Bár a 20-30 perces program alatt elhasznált kalória-mennyiség is számottevő, az igazi kincs az edzés utáni sok-sok óra alatt is folyamatosan jelenlévő zsírégető hatás. Az ilyen edzés két fő összetevője a gyakorlatok intenzitása, és az utána eltelt idő, ami alatt a szervezet „helyreáll”. Bármelyik edzőteremben segítenek neked egy olyan 20-30 perces gyakorlatsor összeállításában, ami az egész testet intenzíven átmozgatja. Ha nincs jobb ötleted: hasprés (felülés visszafekvés nélkül), fekvőtámasz, kitörés váltott lábbal, és hason fekve páros nyújtott láb (összezárva) emelgetése. Döglesztő, de egyszerű sor.

    Amit viszont minden nap kell végezned: alacsony intenzitású kardió. Ezt a legegyszerűbb egy kiadós, tempós sétával megoldani. A kocogás néha túl sok. Onnan tudod, hogy mi az ideális tartomány, hogy amikor már bemelegedtél, és elkezdenek kissé duzzadni, feszíteni a végtagjaid, annál intenzívebben nem szabad gyalogolni. Azt a sebességet/intenzitást próbáld tartani a kitűzött ideig. Ha évek óta nem sportolsz semmit, elég 20 perccel kezdeni, de érdemes fokozatosan eljutni az egy órás gyaloglásig. Ezt az egy órát minden nap teljesítened kell az alatt az idő alatt, amit a fogyásra kitűztél. Persze utána sem szabad abbahagyni, de az anyagcsere fenntartásához később elég lesz a heti egy erőedzés, és heti három gyaloglás.
  4. Legeléssz. A vércukorszintet – ami a fogyás legfontosabb tényezője – úgy tudod stabilan tartani, ha gyakran és keveset táplálkozol. Ez persze hosszú távon nem mindig kivitelezhető, de egy pár hétig muszáj lesz megoldanod. Vigyél magaddal főtt tojást, fasírtot (rizs nélkül!) az irodába, legyen otthon egy-egy darabka sajt, és 2-3 óránként tegyél valamit a pocakodba. Így nem leszel éhes szinte soha, és azt fogod észrevenni, hogy nem is kívánod annyira az ételt. A pánik-időszak letelte után jobb visszaállni 3 normál étkezésre, de a tízórai és délutáni kevéske nasi akkor is jótékony hatású.
  5. Ha egyszer eltoltad (de miért is? inkább ne told el…), ne ess pánikba. Ugyan vesztettél 2-3 napot, amíg újra leüríti a szervezeted a szénhidrátokat, de semmi esetre se add fel. Az addig végzett munkának megvan az eredménye, és hamar folytathatod onnan, ahol abbahagytad.
  6. Pihenj sokat, szedj vitaminokat, algát, aloét, és ne felejts el sok folyadékot fogyasztani. Ez a pár hét nagyon megterhelő a szervezetednek, legalább most add meg neki a pihenést és a megfelelő minőségű táplálékot. Ha teheted, az ételeid legyenek bio-élelmiszerek, vagy legalább jó minőségű, érett zöldségek, antibiotikum-mentes húsok. Kerüld a margarint és a finomított növényi olajokat, semmi esetre se használj aszpartamos édesítőszert (Nutrasweet pl.), sőt, inkább semmilyen édesítőszert, ha teheted. Ne állj mérlegre, senkit nem izgat, hány kiló vagy. Nézd a tükröt, vagy ami még jobb, a ruháidat. Gyorsan elkezdenek majd lötyögni. És légy szíves, ne legyél áldozat. Ez a te tested, benne laksz, és te szeretnéd, ha jobban lenne és jobban is nézne ki. Ez egy jókedvű, energikus időszak kell, hogy legyen, új célokkal és számos eredménnyel. Valami, amit élvezel, mert végre te irányítod a súlyod, te hozod létre azt, amit a tükörben látsz, és ez bizony komoly erő. Örülj neki és élj vele.
  7. Ha letelt a pánik-időszak, lehetőleg ne ess neki az első cukrászdának, ami szembe jön veled. Tartsd az étrended, és egészítsd ki gyümölcsökkel, teljes magvas élelmiszerekkel, de fokozatosan. Ha még van fogyni valód, az utóbbiakat csökkentsd a minimumra, és ne is gondolj tésztára, fehér kenyérre, rizsre, krumplira. Ne felejtsd, hogy a tartós fogyás a lassú és egyenletes fogyás. Kiegyensúlyozott táplálkozás, a finomított szénhidrátok kiiktatása és a rendszeres mozgás az igazi recept.

Sok sikert!

Soltész Szilvia

Tartalommegosztás

Feliratkozás Feliratkozás a címlapon megjelenített tartalmakra csatornájára